SaaÂÂÂÂÂÂÂÂpuÂÂÂÂÂÂÂÂmiÂÂÂÂÂÂÂÂnen
SaaÂÂÂÂÂÂÂÂpuÂÂÂÂÂÂÂÂmiÂÂÂÂÂÂÂÂnen
Verlan maailmanperintökohde sijaitsee Verlan kylässä, 32 kilometrin ajomatkan päässä Kouvolan keskustasta.
Verlaan pääsee omalla autolla tai taksilla Kouvolan juna-asemalta. Ryhmille suosittelemme tilausajon varaamista.
Saapuminen julkisilla ÂÂÂÂÂÂÂÂkulkuneuvoilla
Lähin rautatieasema on Kouvolassa, josta kulkee kesäaikaan Verlaan kesäbussi lauantaisin ja sunnuntaisin (linja 15).
Tarkista paikallisbussin aikataulu tiistaisin ja torstaisin (linja 9).
SaaÂÂÂÂÂÂÂÂpuÂÂÂÂÂÂÂÂmiÂÂÂÂÂÂÂÂnen ykÂÂÂÂÂÂÂÂsiÂÂÂÂÂÂÂÂtyis- tai vuokÂÂÂÂÂÂÂÂra-auÂÂÂÂÂÂÂÂtolÂÂÂÂÂÂÂÂla
Kouvolasta ajaa Verlaan noin puoli tuntia. Helsingistä ja Mikkelistä ajoaika on noin kaksi tuntia, Lahdesta hieman yli tunnin. Kouvolasta voi myös vuokrata auton.
- Ajo-ohjeet Googlen karttapalvelusta
- Avis-autovuokraamo
- Hertz-autovuokraamo
- Scandia Rent -autovuokraamo
Museon pysäköintialueella on KSS Energian sähköautojen latauspiste.
EsÂÂÂÂÂÂÂÂteettömyys
Verlan tehdasmuseo ei ole esteetön. Liikuntarajoitteinen henkilö voi kuitenkin osallistua muun ryhmän mukana puolittaiselle kierrokselle. Tehdasalueen vanhassa tallirakennuksessa on inva-WC muiden WC-tilojen yhteydessä.
TurÂÂÂÂÂÂÂÂvalÂÂÂÂÂÂÂÂliÂÂÂÂÂÂÂÂsuus
Verlan turvallisuusohje ja mahdollisuus jättää turvallisuuteen liittyvä havainto löytyvät täältä.
Kestävä matÂÂÂÂÂÂÂÂkaiÂÂÂÂÂÂÂÂlu
UPM Verlan tehdasmuseo on sitoutunut kestävän matkailun periaatteisiin. Maailmanperintökohteen kestävästä matkailusta voit lukea täällä.